{{ site.title }}

Committees, Task Forces & Working Groups


Board Committees and Task Forces

Executive Committee, 2023 (charge)

  • Susan Parker, ARL President (British Columbia)
  • Trevor A. Dawes, ARL Vice President/President-Elect (Delaware)
  • K. Matthew Dames, ARL Past President (Notre Dame)
  • Bob Fox, ARL Treasurer (Louisville)
  • Mary Lee Kennedy, ex officio, non-voting (ARL Executive Director)

Audit Committee (charge)

  • Lorelei Tanji, Chair (UC Irvine)
    2021–2024
  • Melissa Just (Saskatchewan)
    2023–2024
  • Sara Lowman (Rice)
    2023–2024
  • Staff Lead:

Code of Conduct Committee (charge)

  • K. Matthew Dames (Notre Dame)
    2023
  • Greg Eow (CRL)
    2023
  • Anne Langley (Connecticut)
    2023
  • Leslie Sharp (Georgia Tech)
    2023
  • Staff Lead:
ARL Allies (charge)

Roster forthcoming

Finance Committee (charge)

  • Bob Fox, ARL Treasurer (Louisville)
    2018–2024
  • Sara Lowman (Rice)
    2023–2024
  • Robert McDonald (Colorado Boulder)
    2020–2023
  • Joe Salem (Duke)
    2023–2025
  • Staff Lead:

Governance Committee (charge)

  • Robert McDonald, Chair (Colorado Boulder)
    2020–2023
  • Rhea Ballard-Thrower (Illinois at Chicago)
    2023–2025
  • Melissa Just (Saskatchewan)
    2021–2024
  • Lorelei Tanji (UC Irvine)
    2021–2024
  • Staff Lead:

Membership Committee (charge)

  • Lisa O’Hara, Chair (Manitoba)
    2021–2024
  • Constantia Constantinou (member-at-large) (Pennsylvania)
    2021–2024
  • Trevor A. Dawes (Delaware)
    2020–2025
  • Tamar Evangelistia-Dougherty (Smithsonian)
    2023–2025
  • Susan Parker (British Columbia)
    2020–2024
  • Staff Lead:

Membership Model and Financial Framework Task Force (charge)

  • Lorelei Tanji, Chair (UC Irvine)
    2022–2023
  • Trevor A. Dawes (Delaware)
    2022–2023
  • Bob Fox (Louisville)
    2022–2023
  • Robert McDonald (Colorado Boulder)
    2022–2023
  • Staff Lead: 

Nominating Committee (charge)

  • K. Matthew Dames, Chair (Notre Dame)
    2023
  • Loretta Parham (Atlanta University Center)
    2023
  • Brent Reidy (NYPL)
    2023
  • Denise Stephens (Oklahoma)
    2023
  • Doug Way (Kentucky)
    2023

Task Force on Vision, Mission, and Guiding Principles (charge)

  • Susan Parker, Chair (British Columbia)
  • Trevor Dawes (Delaware)
  • Alicia Salaz (Oregon)
  • David Leonard (Boston Public)
  • Paul Wester (NAL)
  • Mary Lee Kennedy (ARL)

Association Committees

Advisory Groups, Task Forces, and Working Groups associated with a particular Association Committee are listed below it. Task Forces have a specific charge for a defined period of time. Advisory Groups and Working Groups have a specific charge and may be ongoing.

Advocacy and Public Policy Committee (charge)

  • Ann Thornton, Chair (Columbia)
    2018–2023
  • Adriene Lim, Vice-Chair (Maryland)
    2021–2024
  • Mimi Calter (Washington U. in St. Louis)
    2023–2024
  • Lindsay Cronk (Rochester)
    2023–2024
  • Daniel Dollar (Yale)
    2021–2023
  • Maryam Fakouri (Washington)
    2021–2023
  • Irene Herold (VCU)
    2021–2023
  • Annie Johnson (Delaware)
    2023–2024
  • Nandita Mani (Massachusetts)
    2023–2024
  • Torsten Reimer (Chicago)
    2023–2024
  • Steven Smith (Tennessee)
    2021–2023
  • Doug Way (Kentucky)
    2021–2023
  • Susan Haigh, ex officio (CARL)
  • Board Liaison:
    • Rhea Ballard-Thrower (Illinois, Chicago)
  • Staff Leads:
ARL/CARL Joint Task Force on Marrakesh Treaty Implementation
(charge)
    • Victoria Owen, Chair (Toronto)
    • Pascal Calarco (Windsor)
    • Greg Cram (New York Public)
    • Susan Haigh (CARL)
    • Joy Kirchner (York)
    • Katherine McColgan (CARL)
    • Lisa O’Hara (Manitoba)
    • Christine Oliver (Ottawa)
    • Judith Russell (Florida)
    • Judy Ruttenberg (ARL)

Diversity, Equity, and Inclusion Committee (charge)

  • Greg Eow, Chair (CRL)
    2020–2023
  • Talia Chung, Vice-Chair (Ottawa)
    2020–2023
  • Karim Boughida (Stony Brook)
    2023
  • Faye A. Chadwell (Pennsylvania State)
    2023–2024
  • Jennifer Garrett (NC State)
    2021–2023
  • Jody Gray (Minnesota)
    2023–2024
  • Bohyun Kim (Michigan)
    2023–2024
  • Vivan Lewis (McMaster)
    2023–2024
  • Jerome Offord Jr. (Harvard)
    2021–2023
  • Denise Stephens (Oklahoma)
    2023–2024
  • Anu Vedantham (Princeton)
    2021–2023
  • Tom Walker (Wayne State)
    2023–2024
  • Board Liaison:
    • Trevor A. Dawes (Delaware)
  • Staff Lead:
Diversity, Equity, and Inclusion Institute Task Force (charge)
    • DeLa Dos , Chair (ARL)
    • Yolanda Cooper (Case Western)
    • Monica Figueroa (North Carolina)
    • Carol Kassel (New York)
    • Sandra Riggs (Georgia), representing ACRL
    • Kevin Strowder (ALA)
    • Research Scholar:
      • Jung Mi Scoulas
    • Diversity, Equity, and Inclusion Committee Liaison:
      • Kurt Graham (NARA)
Kaleidoscope Program Task Force (charge)
    • Jesus Espinoza, Chair (Michigan)
    • Saira Raza, Vice-Chair (Emory)
    • Lisa Cruces (Texas State)
    • Hana Kim (Toronto)
    • Harvey Long (North Carolina A&T)
    • Diana Park (Oregon State)
    • Ted Quiballo (Northwestern)
    • Diversity, Equity, and Inclusion Committee Liaison:
      • Diane Dallis-Comentale (Indiana)
    • Staff Lead:
Kaleidoscope Program Selection Working Group (charge)

Roster Forthcoming.

Leadership and Career Development Program Task Force (charge)
    • Andrea Malone, Chair (Houston)
    • Tarida Anantachai (NC State)
    • Irene Herold (Virginia Commonwealth)
    • Maha Kumaran (Saskatchewan)
    • Nandita Mani (UMass Amherst)
    • Diversity, Equity, and Inclusion Committee Liaison:
      • Jennifer Garrett (NC State)
    • Staff Lead:
Leadership and Career Development Program Selection Working Group (charge)
    Roster forthcoming.

Learning Network Committee (charge)

  • Leslie Sharp, Chair (Georgia Tech)
    2020–2023
  • Consuella Askew, Vice-Chair (Rutgers)
    2021–2024
  • Laurie Alexander (Michigan)
    2023–2024
  • Lisa Carter (Wisconsin–Madison)
    2021–2023
  • Leland Deeds (WUSTL)
    2023–2024
  • Rebecca Graham (Guelph)
    2021–2023
  • Julie Hannaford (Toronto)
    2021–2023
  • Kelly Miller (Miami)
    2023–2024
  • Emily Morton-Owens (Pennsylvania)
    2023–2024
  • Evviva Weinraub Lajoie (Buffalo)
    2023–2024
  • Paul Wester (NAL)
    2023–2024
  • Board Liaison:
    • Lorelei Tanji (UC Irvine)
  • Diversity, Equity, and Inclusion Liaison:
    • Jerome Offord Jr. (Harvard)
  • Staff Lead:
    • DeLa Dos (ARL)
Intensive Learning Program Task Force (charge)
    • Hilary Seo, Chair (Iowa State)
    • Lisa German (Minnesota)
    • Clem Guthro (Hawaii)
    • Jim O’Donnell (Arizona State)
    • Mary-Jo Romaniuk (Calgary)
    • Doug Way (Kentucky)
    • Diversity, Equity, and Inclusion Committee Liaison:
      • Martha Whitehead (Harvard)
    • Staff Lead:
      • DeLa Dos (ARL)
Intensive Learning Program Selection Working Group (charge)

Roster forthcoming.

Leadership Fellows Selection Working Group (charge)

    • John Ulmschneider, Chair (ARL)
    • Dale Askey (Alberta)
    • Dennis Clark (Library of Congress)
    • Holly Jeffcoat (Southern Methodist)
    • Tim McGeary (Duke)
    • Elizabeth Mengel (Johns Hopkins)
    • Jerome Offord Jr. (Harvard)
    • Staff Lead:
      • Mary Lee Kennedy (ARL)
Leadership Fellows Task Force (charge)
    • Hilary Seo, Chair (Iowa State)
    • Erin Ellis (Indiana)
    • Clem Guthro (Hawaii)
    • Julie Hannaford (Toronto)
    • Holly Jeffcoat (Southern Methodist)
    • Jim O’Donnell (Arizona State)
    • Doug Way (Kentucky)
    • Diversity, Equity, and Inclusion Committee Liaison:
      • Martha Whitehead (Harvard)
    • Staff Lead:
      • John Ulmschneider (ARL)

Member Engagement and Outreach Committee (charge)

  • Anne Langley, Chair (Connecticut)
    2018–2023
  • Shali Zhang, Vice-Chair (Auburn)
    2020–2024
  • Michael Arthur (Alabama)
    2023–2024
  • Ken Burhanna (Kent State)
    2023–2024
  • Kristyn Caragher (Illinois, Chicago)
    2023–2024
  • Barbara Cavanaugh (Pennsylvania)
    2021–2023
  • Elizabeth Cowell (Santa Cruz)
    2021–2024
  • Lauren Di Monte (Rochester)
    2021–2023
  • Lisa German (Minnesota)
    2023–2024
  • Rosalyn Metz (Emory)
    2021–2023
  • Mary-Jo Romaniuk (Calgary)
    2021–2023
  • Board Liaison:
    • Susan Parker (British Columbia)
  • Staff Lead:
Association Meeting Program Planning Task Force (charge)
Consultative Group to Association Meeting Program Planning Task Force
    • Dale Askey (Alberta)
    • Tyler Walters (Virginia Tech)

Program Strategy Committee (charge)

  • Mary Lee Kennedy, Chair (ARL)
  • Ann Thornton, Advocacy and Public Policy (Columbia)
  • Leslie Sharp, ARL Learning Network (Georgia Tech)
  • Greg Eow, Diversity, Equity, and Inclusion (CRL)
  • Anne Langley, Member Engagement and Outreach (Connecticut)
  • Erik Mitchell, Research and Analytics (UC San Diego)
  • Elaine Westbrooks, Scholars and Scholarship (Cornell)

Research and Analytics Committee (charge)

  • Erik Mitchell, Chair (UC San Diego)
    2021–2023
  • Kornelia Tancheva (Pittsburgh)
    2023–2024
  • Janet Hulm (Ohio)
    2021–2023
  • Athena Jackson (Houston)
    2021–2023
  • Martin Kalfatovic (Smithsonian)
    2023–2024
  • Brian Keith (Florida)
    2021–2023
  • Vicky Lebbin (Hawaii)
    2021–2023
  • Leo Lo (New Mexico)
    2021–2023
  • Jon Shaw (Vanderbilt)
    2023–2024
  • Deborah Ward (Missouri)
    2023–2024
  • Joseph Zucca (Pennsylvania)
    2021–2023
  • Board Liaisons:
    • Melissa Just (Saskatchewan)
  • Staff Lead:
ARL Statistics Survey Revision Task Force (charge)
    • Athena Jackson, Chair (Houston)
    • Don Gilstrap (Alabama)
    • Kat King (Michigan)
    • Steve Mandeville-Gamble (UC Riverside)
    • Beth Namachchivaya (Waterloo)
    • Carisa Polischuk (Saskatchewan)
    • Maurini Strub (Rochester)
    • Cherie Turner (Houston)
    • Staff Lead:

Scholars and Scholarship Committee (charge)

  • Elaine Westbrooks, Chair (Cornell)
    2019–2023
  • Tyler Walters, Vice-Chair (Virginia Tech)
    2021–2024
  • Jonathan Cain (Columbia)
    2021–2023
  • Caroline Hyslop (Ottawa)
    2023–2024
  • Elizabeth Lorang (Nebraska–Lincoln)
    2021–2023
  • Jennifer Meehan (Library of Congress)
    2021–2023
  • Joseph Meisel (Brown)
    2023–2024
  • Beth Namachchivaya (Waterloo)
    2023–2024
  • Shan Sutton (Arizona)
    2023–2024
  • Martha Whitehead (Harvard)
    2021–2023
  • Board Liaison:
    • Lisa O’Hara (Manitoba)
  • Staff Leads:

Joint Initiatives

Association of College & Research Libraries, Association of Research Libraries, the American Library Association’s Office for Diversity, Literacy and Outreach Services, and the Public Library Association Task Force on Building Cultural Proficiencies for Racial Equity Framework

(See more information about the Task Force.)

  • Jennifer Garrett, co-convener (North Carolina State)
  • Marcela Y. Isuster, co-convener (McGill)
  • Tatiana Bryant (Adelphi)
  • Kristyn Caragher (Illinois at Chicago)
  • Jay Dela Cruz (Queens Public Library)
  • Andrew Harbison (The Seattle Public Library)
  • Beatriz Hardy (Salisbury)
  • Lars Klint (Harvard)
  • Pamela McCarter (Charlotte Mecklenburg Library)
  • Teresa Helena Moreno (Illinois at Chicago)
  • Cecilia Salvatore (Dominican)
  • Facilitator:
    • Katherine Skinner (Educopia Institute)
  • Organizational support:
    • Scott Allen (Public Library Association)
    • Kristin Lahurd (Office for Diversity, Literacy and Outreach Services)
    • Allison Payne (Association of College & Research Libraries)
    • Gwendolyn Prellwitz (Office for Diversity, Literacy and Outreach Services)
    • Mark A. Puente (Purdue)—Advisory Capacity
    • DeLa Dos (ARL)

Coalition for Networked Information (CNI) Steering Committee

(See more information about the Steering Committee.)

  • Dale Askey (Alberta), representing ARL
    2021–2024
  • Lisa Carter (Wisconsin–Madison), representing ARL
    2022–2025
  • Daniel Cohen (Northeastern), at large
    2019–2020
  • Mary Lee Kennedy (ARL) ex officio
  • Clifford A. Lynch (CNI) ex officio
  • John O’Brien (EDUCAUSE) ex officio
  • Sharon P. Pitt (Delaware), representing EDUCAUSE
    2018–2021
  • Jenn Stringer (UC Berkeley), representing EDUCAUSE
    2017–2020
  • Ann Thornton (Columbia), representing ARL
    2020–2023
  • Donald J. Waters (Andrew W. Mellon Foundation), at large
    2019–2020

AAU/ARL/AUPresses TOME (Toward an Open Monograph Ecosystem) Initiative Advisory Board

(See more information about this initiative.)

  • Damon Jaggars (Ohio State)
  • Mark Kamlet (Carnegie Mellon)
  • Garrett P. Kiely (University of Chicago Press)
  • Barbara Kline Pope (Johns Hopkins University Press)
  • Erich van Rijn (University of California)
  • Ginny Steel (UCLA)
  • Charles Watkinson (Michigan)
  • Staff Liaisons:
    • Meredith Asbury (AAU)
    • Peter Berkery (AUPresses)
    • Brenna McLaughlin (AUPresses)
    • Judy Ruttenberg (ARL)

ACRL/ALA/ARL Joint Advisory Task Force on IPEDS Academic Libraries Component Definitions, 2019–2022 (charge)

  • Robert Dugan, Co-Chair (West Florida)
  • Erik Mitchell, Co-Chair (UC San Diego)
  • Christopher Cody (Academic Libraries Survey, NCES)
  • Adrian K. Ho (ACRL Academic Library Trends & Statistics Survey Editorial Board; Chicago)
  • Tabatha Pursley (Florida)
  • Peggy Seiden (Swarthmore, retired)
  • Matthew C. Shaw (ALA Research and Statistics Committee; Ball State)
  • Cynthia K. Steinhoff (Anne Arundel Community College)
  • Staff Liaisons:

ARL-CARL Joint Project Advisory Group on the Role of Research Libraries in Advancing the Research and Learning Mission (charge)

  • John Culshaw (Iowa) Past President, ARL
  • K. Matthew Dames (Notre Dame) President, ARL
  • Vivian Lewis (McMaster) President, CARL
  • Brett Waytuck (Regina) Vice President, CARL
  • Staff Leads:

IARLA: International Working Group to Explore the Collaborative Potential of Virtual Reading Rooms (VRRs) and Virtual Teaching Spaces (VTSs)

  • Seth Anderson (Yale University), representing ARL
  • Esmé Cowles (Princeton University Library), representing ARL
  • Victoria Rose Raish (Pennsylvania State University), representing ARL
  • Lynn Benson (University of Otago), representing CAUL
  • Lisa O’Sullivan (University of Melbourne), representing CAUL
  • Mala Scorse (University of Newcastle, Australia), representing CAUL
  • Kim Williams (University of Sydney), representing CAUL
  • Joanne Fitton (University of Leeds Libraries), representing RLUK
  • John Hodgson (The University of Manchester Library), representing RLUK
  • Ian Johnson (Newcastle University), representing RLUK
  • Karen Robson (University of Southampton), representing RLUK
  • Liz Waller (Durham University), representing RLUK
  • Deirdre Wildy (Queen’s University Belfast), representing RLUK
  • Paola Marchionni, representing Jisc
  • Becca Mylton, representing The British Library, UK
  • Tina Horton, representing The National Archives, UK
  • Anne Blacksmith (The Huntington Library), representing OCLC, Research Library Partnership
  • Working group secretariat support:
    • Christina Kamposiori, (RLUK Executive)
    • Matt Greenhall, (RLUK Executive)

Affiliates